Leadership Team


Ron Riley
Executive Director


Sarah Curry
Manager of Storytelling Group
Volleyball Coach

Melissa Jackson
Director of Educational Services

Brandon Jackson
Manager of Business & Operations

Kerry Hubbartt
Manager of Children and Family Services

Benita Kelly
Manager of Maintenance & Grounds

Staff


Lynnette Asbury
Equine Specialist
Teacher

Mary Boring
Dining Hall Assistant


Josh Curry
Teacher
Cross Country Coach

Walter Duke
Footprint Project Manager


Kevin Etcher
Houseparent
MT Project Manager Cross Country Coach

Pam Etcher
Houseparent
School Support

Ashley Farmer
Teacher


Nate Gideon
Social Worker


Wendy Gideon
CFS Assistant


Javier Gutierrez Houseparent
Basketball Coach

Sarah Gutierrez
Houseparent



April Graney
Teacher


David Green
Teacher

Lauri Green
School Secretary
Librarian

Sally Hall
Dining Hall Manager


Brian Hammond
Teacher


Janet Hammond
Administrative Assistant


Lauren Hard
Teacher
Custodial Technician


Karen Hodges
Teacher


Jordan Howe
Social Worker


Ken Kelly
Teacher
Athletic Director

Bryan Lawler
Visual Storyteller


Anna Lenardson
Teacher


Robb Lenardson
Teacher
Volleyball Coach Basketball Coach

´╗┐Jama Luckey
Preschool Teacher

Ron Luckey
Special Projects Technician

Kellie McLendon
Teacher
Volleyball Coach
Basketball Coach

Dianne Myrick
Teacher


Carol Reimer
Accounts Payable
HR Assistant

Randall Stauffer
Maintenance Technician
Sr. Class Sponsor


Sarah Spezzo
Respite Houseparent
School Support

Tony Spezzo
Respite Houseparent
Food Store Support

Debbie Tinkler
Houseparent
Mission Trip Coordinator

Mike Tinkler
Houseparent
Automotive Services

Rachel Wages
Executive Assistant


Amanda Zamarron
Houseparent



Jorge Zamarron Houseparent
Food Store Support


Grandparent Volunteers


Pete Hall
Maintenance Volunteer

Jack Moody
Maintenance
Volunteer

Peggy Pletcher
Pre-School Volunteer

Phil Pletcher
Maintenance Volunteer

Rod Ramsell
School Volunteer


Mary Ellen Wilkinson
Library Volunteer

Anita Hughes
Dining Hall Volunteer

Board Members


Missy Franklin
President
Nominating Committee Chair

Amy Fichtner
Finance Committee Member

Wayne Shaw
Board Member

Nelson Horton
Vice President
Finance Committee Chair


Paul Johnson
Finance Committee Member

Mike Yates
Board Member

Aileen Gronewold
Secretary
Personnel Committee Chair

Ron Riley
Ex-officio Board Member


Karen Clark
Board Member